Czy wiesz, że niektóre zwierzęta potrafią przewidzieć trzęsienia ziemi? – diarionuevo.com

Czy wiesz, że niektóre zwierzęta potrafią przewidzieć trzęsienia ziemi?

Animales que sienten desastres terremotos

Zwierzęta mogą odczuwać zmiany chemiczne w wodach gruntowych, które pojawiają się, gdy trzęsienie ziemi ma wkrótce nastąpić.

To, jak twierdzą naukowcy, może być przyczyną dziwacznych zachowań zwierząt związanych z trzęsieniem ziemi.

Naukowcy zaczęli badać te skutki chemiczne po tym, jak w 2009 r. – na kilka dni przed trzęsieniem ziemi – zobaczyli kolonię ropuch opuszczających staw w L’Aquila we Włoszech.
 

Sugerują, że zachowanie zwierząt może być włączone do przewidywania trzęsienia ziemi.

Wyniki pracy zespołu są publikowane w Międzynarodowym Dzienniku Badań Środowiskowych i Zdrowia Publicznego. W artykule opisano mechanizm, za pomocą którego naprężone skały w skorupie ziemskiej uwalniają cząstki reagujące z wodami gruntowymi.Zwierzęta żyjące w wodach gruntowych lub w ich pobliżu są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w składzie chemicznym, więc mogą odczuwać te dni, zanim skały w końcu «ześlizgną się» i spowodują trzęsienie ziemi.

Zespół, kierowany przez Friedemanna Freunda z Nasa i Rachel Grant of Open University w Wielkiej Brytanii, ma nadzieję, że ich hipoteza zainspiruje biologów i geologów do wspólnej pracy, aby odkryć dokładnie, w jaki sposób zwierzęta mogą pomóc nam rozpoznać pewne omijające oznaki zbliżającego się trzęsienia ziemi.